САКСАГАНСЬКИЙ ПІДЗЕМНИЙ ДЕРИВАЦІЙНИЙ ТУНЕЛЬ
Унікальна гідротехнічна споруда. Об'єкт гідротехнічного будівництва.
Ідеї відведення вод нижньої течії р. Саксагань від залізних руд колишніх РУ ім.Кірова та РУ ім.Дзержинського висловлювалися ще в середині 30-х років ХХ ст.
Пропозиції щодо регулювання стоку р. Саксагань було підготовлено інститутом «Кривбаспроект» у 1945 р. У пояснювально-технічній записці відзначається, що в долині ріки Саксагань законсервовані значні рудні площі із загальним геологічним запасом 300 млн. грн. т.
У 1949 р. інститут «Кривбаспроект» виконавець проекту будівництва Саксаганського дериваційного тунелю довжиною 5322 м і діаметром 3,5 м.
Вхідний портал води із Саксаганського (до 2016 року - Дзержинського) водосховища у тунель здійснюється через шлюз, де встановлена підйомна машина. Власне саме водосховище й будувалося для потреб регулювання води ріки Саксагань і відведення її в підземний тунель.
Споруда вихідного порталу Саксаганського дериваційного тунелю (СДТ) - місце виходу води ріки Саксагань з під землі на відстані 5 км від вхідного порталу. За 40 метрів вода з тунелю пропускається до ріки Інгулець. Вихідний портал - справжнє гірлорічки Саксагань, яке міститься нижче за течією ріки Інгулець на 1,2 км від свого природного стану. Ріка Саксагань, таким чином, закінчується як звичайне джерело підземної води з дебітом до 2-6 м³/с.
У всьому при будівництві тунелю було закладено 5 шахт (колишні рудопідйомні), діаметром 3,5 м і глибиною, у відношенні від рельєфу місцевості – від 31,5 до 63 м. Шахти розташовані у проекції на підземній лінії підземного тунелю ріки Саксагань.
З початку роботи тунелю 1957 року, шахти конструкції як вентиляційні та місця спуску в тунель для моніторингу його стану, знаходиться у підпорядкуванні підприємства ДП «Кривбаспромводопостачання». Спуску для відвідувачів немає.
По денній поверхні міста розроблено екскурсійний маршрут та здійснюються екскурсії.
Маршрут тунелю:
ВХІДНИЙ ПОРТАЛ - вул. Тиха, 21
БАШТА №1 - вул. Городищенська, 40
БАШТА №2 - проспект Героїв-підпільників, 44
БАШТА №3 - вул. Володимира Бизова, 1
БАШТА №4 - вул. Тарасової, 3
БАШТА №5 - вул. Афіногенова
ВИХІДНИЙ ПОРТАЛ - вул. Інгулецька, 62
ПІДЗЕМНИЙ ВОДОСПАД САКСАГАНСЬКОГО ПІДЗЕМНОГО ТУНЕЛЮ
Водоспад існує, як і сам тунель, з 1957 р. Глибіна (висота) 24м. Знайтись у колодязі для скидання води у підземний Саксаганський тунель з 3-х ставків у балці Південна Червона. Діаметр колодязя 8,4 м. Водоспад штучний, аналогів яких немає. Функціонує весь рік. Водоскидна шахта в балці Південно-Червона є унікальним спорудженням, який слід трактувати як підземний водоспад техногенного походження.
МІСЦЕ: вул. Господарська, 63