Кар'єри

Криворізькі кар'єри — це гігантські штучні заглибини, утворені внаслідок відкритого видобутку залізної руди.

Деякі кар'єри досягають глибини понад 480 метрів, довжини до кількох кілометрів і ширини понад 2 кілометрів. Вони є одними з найбільших у Європі та стали символом індустріального обличчя міста.

Криворізькі кар'єри – це не лише частина промислової історії міста, а й унікальні туристичні локації, що вражають своїми масштабами та краєвидами. З оглядових майданчиків відкриваються вражаючі краєвиди залізорудного басейну.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Відвали

Криворізькі відвали — це штучні насипи з гірських порід, які утворилися в результаті багаторічного видобутку залізної руди. Вони є однією з найпомітніших особливостей індустріального пейзажу.

Основний період утворення криворізьких відвалів – перша половина 60-х років ХХ століття.

Відвали мають значну висоту до 160 метрів над рівнем моря, часто перевищуючи природні пагорби. Деякі з них називають "штучними горами", площа яких також вражає: до від 17 до 830 гектарів.

Відвали стали невід'ємною частиною міської ідентичності.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Промислові підприємства

Кривий Ріг — «сталеве серце» та один із найбільших промислових центрів України, відомий передусім своїми гірничо-металургійними підприємствами. 

Це перш за все гірничо-збагачувальні комбінати та найбільший металургійний комбінат України «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Вони є основою економіки міста й забезпечують значну частину національного виробництва металу та залізорудної продукції яку використовують у всіх кліматичних зонах планети.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Індустріальна спадщина

Індустріальна спадщина Кривого Рогу — це комплекс об'єктів,  пов'язаних з багаторічною історією гірничодобувної та металургійної промисловості. 

Напівзруйновані часом, а деякі діючі і сьогодні – ці об'єкти не лише демонструють історичний та технічний розвиток регіону, але й стають важливою складовою промислового туризму.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Зони зрушення

Захоплюючими та вражаючими є провальні зони Кривбасу, що являють собою справжні місячні пейзажі. Вони є результатом обвалення стель порожнин верхніх горизонтів шахт. 

Найглибші досягають глибини понад 250 метрів. Аналогів таких масштабних провальних ландшафтів у Європі немає.

Особливістю провалів є значна глибина, крутість схилів як у горах, вражаючий червоний колір, розкрита безодня залізних надр Землі, с захоплюючими краєвидами якої не зрівняється найсміливіша уява.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Червоні ландшафти

Червоні ландшафти Криворіжжя є унікальним природним та індустріальним феноменом, що виник через багаторічний видобуток залізної руди. Їхній яскравий червонуватий колір обумовлений високим вмістом заліза в ґрунтах і породах регіону. Часто зустрічаються в зоні кар'єрів, відвалів і старих шахт. 

Ці ландшафти - унікальний приклад того, як промисловість впливає на природу, створюючи нові та незвичні елементи довкілля, мають як історичну, так і екологічну цінність.  

Червоні ландшафти популярні серед фотографів та художників і є важливою складовою екскурсій по Кривому Рогу.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Техногенні озера

Походження двадцяти трьох криворізьких водойм пов’язані з діяльністю численних промислових підприємств. Це місця колишнього видобутку залізних руд та гранітів.

Після завершення робіт чаші кар’єрів заповнювалися джерельними, підземними та дощовими водами. У багатьох озерах вода має яскраві кольори. Це зумовлено високим вмістом мінералів і заліза.

Площі озер відносно невеликі - до 4 гектарів, а ось глибини вражають. Глибина «Криворізького Байкалу» майже 70 метрів.

Колись неозерний край залізорудного басейну наразі перетворився на справжню територію з водоймами природно-антропогенного походження. Вони є важливою частиною ландшафту регіону та цікавими об’єктами для екологічних досліджень, туризму і рекреації.

ДЕТАЛЬНІШЕ