БУРЩИЦЬКИЙ ВІДВАЛ

МІСЦЕ: Інгулецький район

Фото Олександра Водолазського

Генезис відвалу – відсипка на початку 1970-х рр. колишнім Новокриворізьким ГЗК (правонаступник наразі – ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»). Відвал відсипаних розкривними та порожніми породами кар'єру №2 колишнього НКГЗК.

Історія території. На місці відвалу з 1949 по 1971 роки розташовувалося селище гірників «Шахта №5» колишнього рудоуправління ім. Ілліча, а також гірничий відвідувач шахти №5-Нова у воєнні роки. Остання шахта закрита в 1986 році і демонтована.

Вік утворення відвалу – перша половина 1970-х рр. 

Розміри відвалу: площа – 35 га (0,35 км. кв.), довжина – 0,9 км, найбільша ширина – 0,5 км. Відносна висота відвалу (від підніжжя зі сторони ріки Інгулець і до вершини) – 68м. Найвища абсолютна відмітка над рівнем моря – 138,2 м. Перепад висоти до русла ріки Інгулець – 108м. Крутизна шилів ярусів – 30-35 градусів.

Тип відвалу – скельний, частково рекультивований. Основні типи гірських порід – безрудні кварцити, сланці, окислені кварцити. Рекультивовані ділянки покриті незначним шаром лесоподібних суглинків. Тип відвалу за будовою – складний, фрагментарно ярусний з вершинним платом. Поверхня плато та поверхня ярусів вирівняна внаслідок технічної рекультивації. Є залишки в'їзної технологічної дороги, яка веде на вершину відвалу. З боку ріки Інгулець нараховується найбільша кількість ярусів – 5.

Ступінь заростання деревною та чагарниковою рослинністю незначне – 20%. Багато поверхонь взагалі вкриті лише трав'янистою розрідженою рослинністю. Є гніздування куріпки.

Верхнє плато – найкраща доступна оглядова точка міста. З вершини відкривається чудова панорама на західну (в бік Карачунів), центральну та південну частини міста Кривого Рогу з панорамою від Південного ГЗК на півдні та до шахти Ювілейна на півночі. 

З 2014 року – місце проведення численних екскурсій. Закріпилася неофіційна назва - «Криворізька Говерла».

Вихід на відвал - скористатися двома стежками.