ПАВІЛЬЙОН НАД ФУНДАМЕНТОМ ЗРУЙНОВАНОЇ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ЦЕРКВИ
Фото Олександра Водолазького
Встановлений на розміщення розкопок старої кам'яної церкви у 2016 році.
Першу церкву святого Миколая Чудотворця, як повідомляють у Криворізькому історико-краєзнавчому музеї, збудували в 1761 році. За свідченнями священиків Автонома Лебедєва та Діодора Якубовича, церкву освятили в 1763 році. Інформація про її вигляд, на жаль, не збереглося. У грудні 1768 — січні 1769 року під час татарської навали храм був зруйнований.
Історико-краєзнавчий музей повідомив, що в 1785 році в Кривій Розі збудували нову дерев'яну церкву, вже значно більше. Відомо, що там був один престол, а першим священником призначений Миколай Репчинський. У 1801 році настоятелем став Захарій Ємчицький, а іншим священиком був Василь Соколовський.
У 1862 році поруч із дерев'яною церквою збудували цегляну, названу теж на честь святого Миколая. Притвор був прямокутний із західного боку, над ним збудували одноярусну дзвіницю, увінчану главкою над шатровим дахом. Глава в архітектурі — декоративне покриття, розташоване над куполом храму, що висвітлюється на світловому барабані. Главка — глава, влаштована на декоративному (глухому) барабані.
Церква малай високий цоколь, під яким містилося підвальне приміщення. Купол був на восьмикутному барабані, який спирався на чотири підпружні арки, розташовані в основному залі. В іконостасі був образ святого Миколая Чудотворця в срібному окладі. У 1922 році образ вилучили з церкви під час збору коштів на боротьбу з голодом.
З 1929 року більшовицька влада почала масову такий збір підписів серед населення за закриття церкви святого Миколая. У жовтні 1931 року, згідно з рішенням ВУЦВК (Всеукраїнського центрального виконавчого комітету), її передали місцевій владі, яка оголосила про відкриття на території дитячого клубу. Під приводом будівництва на місці храму Будинку Рад церкву зруйнували в січні — березні 1934 року. Так влада насильницькі впроваджувала політику атеїзму серед населення.
На початку 1933 року міська влада прийняла рішення не просто закрити храм, а взагалі знищити його. Перша православна церква Кривого Рогу завершила своє існування. У 1934 році храм був розібраний, територію заклали плиткою.
Розкопками і вивченням остаточного фундаменту займалися наукові співробітники Міського історико-краєзнавчого музею. Фундамент закритий вітриною з підсвіткою. Виставлені церковні артефакти, будівельні матеріали та інструменти, які знайдені під час розкопок.